Choď na obsah Choď na menu
 


Starostlivosť o yorkshíra

 

 

Starostlivosť o psa

Táto rubrika zahŕňa ako hygienu, teda starostlivosť o telo psa, tak psychológiu psa, teda starostlivosť o jeho dušu. Taktiež sa tu dozviete, aký druh psa je pre vaše predstavy a podmienky najvhodnejší, ako postupovať pri výbere šteňaťa, čo pripraviť pre nového člena vašej domácnosti, ako sa starať o dospelého alebo stárnúceho psa, či čo robiť, pokiaľ sa rozhodnete pre chov vlastných šteniatok. V časti "Starostlivosť o telo psa" nájdete užitočné rady, ktoré pomôcky budete potrebovať pri domácej starostlivosti o srsť vášho maznáčika, akým spôsobom treba dbať o rôzne typy srsti, ako konkrétne upraviť srsť daného plemena či ako psa správne kúpať a celkove dbať o jeho čistotu. Časť "Starostlivosť o dušu" obsahuje návody, ako porozumieť reči psa, aké sú jeho vyjadrovacie prostriedky, a celkovo sa vám budeme snažiť priniesť také informácie, ktoré by prispeli k tomu, aby život s vaším psom bol plný porozumenia. Táto rubrika bude priebežne doplňovaná o nové poznatky a zaujímavé informácie z tohoto odboru. Radi privítame, pokiaľ sa s nami podelíte o vaše skúsenosti. Príspevky, ktoré sa rozhodneme tu uverejniť budú príslušne finančne ohodnotené.

Často kladené otázky
čo je potrebné vedieť, než si zaobstaráte psa
poistenie psa

Starostlivosť o šteňa
vývojové štádiá rastu psa
pôrodná starostlivosť
ako spoznať slabé šteňa
kojenie a odstav
odčervenie
očkovanie
prerezávanie zubov
nácvik čistoty
jedovaté rastliny
výber hračky

So psom do zahraničia
Potrebné doklady
Podmienky niektorých krajín pre vstup so psom
Cestovanie autom
Cestovanie lietadlom

Starostlivosť o telo
starostlivosť o oči
starostlivosť o uši
starostlivosť o pazúriky
starostlivosť o chrup
starostlivosť o srsť
starostlivosť o labky v zime

Starostlivosť o starého psa
porovnávacia tabuľka veku psa s vekom človeka
príznaky starnutia
zdravotné príznaky
ako sa o seniora starať

Pohlavný život psa
pohlavný život suky

Ostatné
búda a koterec

 

 

 

 

Pokiaľ chcete mať doma výstavného psa, musíte sa denne starať o jeho srsť. Je nutné nie len česanie, ale i olejovanie a natáčanie. Potrebné je taktiež pravidelné kúpanie a zastrihávanie srsti na ušiach. Dlhú srsť však majitelia udržujú väčšinou iba k výstavným účelom, domácim miláčikom, ktorý sa výstav nezúčastňujú majitelia srsť skracujú strihaním do primeranej dĺžky. Dôležitá je taktiež starostlivosť o uši, vnútorný zvukovod musí byť udržovaný v čistote a mali by z neho byť odstraňované uvoľnené chlpy. Pazúriky psa sa musia udržovať krátke.

Strihanie pazúrikov

 Váš yorkshír by si mal na strihanie pazúrikov zvyknúť čo najskôr, pretože je to časť starostlivosti, ktorá ho bude sprevádzať po celý život.Nielenže to lepšie vyzerá, ale pes s dlhými pazúrmi môže niekoho zraniť, keď naňho skáče alebo ho úmyselne poškrábe. Dlhé pazúry sa tiež častejšie zatrhávajú a krvácajú alebo spôsobujú rozšírenie nohy. Chovateľské pravidlo hovorí, že keď počujete cvakanie pazúrov na dlážke, keď pes chodí, má ich príliš dlhé. Strihanie si najprv nechajte ukázať od odborníka. Stredom každého pazúra totiž prechádza dreň, v ktorej je cieva, ktorá končí pomerne blízko konca pazúra. Ak ho omylom zastrihnete, bude krvácať a psa to bude dosť bolieť, lebo v dreni sú aj nervové zakončenia. Majte po ruke prostriedky zastavujúce krvácanie, ako kamencový púder či tyčinku. Pokiaľ nimi ošetríte koniec odstrihnutého pazúra, krvácanie sa rýchlo zastaví. Keď už sa to stane, nepanikárte, zastavte krvácanie a pri tom na psa pokojnejšie hovorte. Akonáhle sa ukľudní, pokračujte so strihaním ostatných pazúrov. Je lepšie strihať menej a častejšie, zvlášť, ak ide o čierne pazúry. Pri strihaní šteňa pevne držte, aby sa vám náhle nepohlo alebo neutieklo.Pokojnejšie naňho rozprávajte a po každom strihnutí ho pohladkajte. Držte mu packu a jedným rýchlym pohybom odstráňte koniec každého pazúra. V obchodoch pre chovateľov predávajú pre tento účel špeciálne psie klieštiky.

 

Čistenie uší

Uši musia byť čisté, prebytočnú srsť vnútri preto vystrihajte. Uši čistite vatou a špeciálnym čistiacim prípravkom alebo tiež ušným púdrom pre psy. Všímajte si akékoľvek známky infekcie alebo roztočov. Pokiaľ pes trasie často hlavou alebo si škriabe uši, väčšinou to znamená ušný problém. Pokiaľ sú jeho uši nezvyčajne cítiť,
je to jasná známka roztočov alebo infekcie a signál pre návštevu lekára.

 

 

 

Kúpanie

Psy sa nemusia umývať tak často ako ľudia , ale pravidelné kúpanie je dôležité pre zdravú , lesklú srsť a zdravú kožu.  A tiež ako so všetkým , zvykne si vaše šteňa na kúpanie ako malé , nebudete s ním mať v neskoršom veku problémy. Je potrebné aby sa pes cítil vo vani pohodlne , inak to môže pre vás obidvoch skončiť ako pekne mokrý , namydlený a špinavý zážitok ! Psa pred navlhčením učešte . Zabránite tým vzniku väčšiny chumáčov , ktoré sa z mokrej srsti odstraňujú ťažšie . Pes musí stáť na dobrej podložke . Začnete s navlhčením srsti . K jej dôkladnému namočeniu treba sprchu alebo hadicu . Voda nemôže byť veľmi horúca , ale ani prehnane studená . Potom naneste na srsť šampón a dôkladne namydlite, aby sa vytvorila pena. Mali by ste mať špeciálny šampón pre psy a nepoužívať výrobky určené pre človeka . Hlavu umývajte až nakoniec nechcete predsa aby sa vášmu yorkimu dostal šampón do očí , zatiaľčo mu budete umývať zbytok tela. Vtierajte šampón až do kože . Môžete to využiť a pozrieť sa či nemá váš miláčik na koži škrabance či iné závady . Po dôkladnom našamponovaní je treba takisto psa dôkladne opláchnuť . Nespláchnutý šampón dráždi pokožku  . Chráňte psovi oči pred stekajúcim šampónom rukou a smerujte prúd vody tak , aby stekal na opačnú stranu . Mali by ste taktiež zabrániť vniknutiu vody do ušných kanálikov . Pripravte sa na to , že sa pes bude otrepávať, a radšej sa postavte ďalej.

 

 

 

 

Free Music
Free Music
Free Music